نوروز 1403 کوردستان به ما چه می‌‌گوید؟

نوروز 1403 کوردستانی‌ها در حالی برگزار می‌شود که مردم هنوز در حال و هوای غبارآلود جنبش ژینا به سر می‌برند. مردمی که هر تجمعی را از آیینی و مذهبی گرفته تا ورزشی و جشن‌های سنتی را تبدیل به میدان نمایش مقاومت کرده‌اند. فرقی نمی‌کند بر مزار شهیدی گرد هم آمده باشند یا در دامان طبیعت نوروز را جشن گرفته باشند. آنچه در همه جا دیده می‌شود، دو کلمه است، «نمایش مقاومت». کوردستانی‌ها می‌دانند معنای مقاومت چیست، مقاومت همان واژه دوم شعار اصلی جنبش ژینا است، زندگی. در گفتمان کوردی، به‌رخوه‌دان یا مقاومت همان زندگی است.

ادامه خواندن

ژن-ژیان-ئازادی و دشمنانش

انقلابش بنامیم، جنبش یا حرکت اعتراضی، ژن-ژیان-ئازادی (زن-زندگی-آزادی) یک نقطه عطف تاریخی در صحن اجتماعی و سیاسی ایران معاصر است و با تمامی حرکات و جنبش‌های سیاسی و اجتماعی پیش از خود تفاوت ماهوی دارد. اگر جنبش‌ها و حرکات اعتراضی اوایل انقلاب، غالباً سیاسی، عقیدتی بودند، جنبش‌های پس از آن تا جنبش ژینا عموماً یا اقتصادی، طبقاتی یا سیاسی معطوف به اصلاحات بوده‌اند. ژن-ژیان-ئازادی با وجود اقبال عمومی و توجه جهان، در ایران اما به صورت طبیعی سه دسته نیروی مخالف و توأمان دارد که عبارتند از «گفتمان دینی»، «سنت پدرسالاری» و «رویکرد اقتدارگرایی». سه دسته قابل تفکیک و ترکیب که در یک نقطه کانونی، یعنی “اقتدارگرایی” و در یک راهبرد یعنی «هراس‌افکنی» با هم اشتراک رویه دارند.

ادامه خواندن

جعبه سیاه: مکالمات بین من و بازجویم

رمان کوتاه «جعبه سیاه: مکالمات بین من و بازجویم» روایت دست اول و عینی من از رویدادهای جنبش #زن_زندگی_آزادی در سنندج و در دل اتاق‌های بازجویی و سلول‌های اداره اطلاعات کردستان است. رویدادهای این رمان واقعی هستند و سعی کرده ام تا با انعکاس فراز و فرود رویدادها، رنجها و شادی‌ها، تصویری واقعی و منصفانه از یکی از مهمترین دوره های تاریخی جنبش‌های اجتماعی ایران به دست بدهم.

ادامه خواندن

آیا تاریخ نگاری ایرانی ناسیونالیستی است؟

در این برنامه به موضوع «تاریخنگاری ایرانی» و رابطه آن با مفهوم «ناسیونالیزم» پرداخته ایم. به باور من تاریخنگاری ایرانی به عنوان پدیده ای نوین مبتنی بر فرضیه تداوم فرهنگی-هویتی ایرانی استوار بر زبان فارسی است که با یکدست سازی، طرد و به حاشیه رانی “دیگری” در راستای تثبیت قدرت مستقر صورت بندی و تألیف شده است. این برنامه به پیشنهاد برنامه پرگار بی‌بی‌سی و در لندن ضبط شده، در وب سایت برنامه و کانال یوتیوب خودم در دسترس است که با باز کردن متن مقاله می توانید به آنها دسترس داشته باشید.

ادامه خواندن

گفتگو درباره وقایع دانشگاه کردستان در انقلاب ژینا-مهسا

آقای چمن آرا اخیراً از اخراج خود از دانشگاه به دلیل حمایت از دانشجویان معترض خبر داد. او در این گفتگو به شرح جزییات بازجویی‌های اداره اطلاعات کردستان از او به دلیل تدریس این رشته پرداخته است. از جمله تیراندازی به دانشجویان در داخل محوطه دانشگاه و حضور فیزیکی ماموران اداره اطلاعات در طول جنبش #زن_زندگی_آزادی در دانشگاه کردستان. از دیگر بخش‌های سخنان بهروز چمن‌آرا، فشار بر اعضای شورای صنفی اساتید دانشگاه کردستان از جمله بازداشت سه عضو آن به خاطر فعالیت‌های کم نظیر آن‌ها در طول جنبش است.

ادامه خواندن

تمامیت ارضی و یکپارچگی سرزمینی: یک خوانش انتقادی

در منشور مهسا به جای عبارت تمامیت ارضی از عبارت یکپارچگی سرزمینی استفاده شده و به نوعی به پذیرش تنوع هویتی مردم ایران مشروط شده و مسئول حفاظت از آن هم ارتش دانسته شده است. این نوشتار، بر مبنای تعریف تمامیت ارضی در منشور ملل متحد و آراء دیوان دادگستری بین‌المللی به این دیدگاه انتقاداتی وارد و برای رفع آنها دو عبارت «تمامیت سرزمینی» برای تعریف کشور و «یکپارچگی حاکمیتی» برای توصیف مدل حاکمیت بر قلمرو سرزمینی پبشنهاد کرده است.

ادامه خواندن

شورای پیروزی

در این سند، به اختصار ساختار یک شورای عملیاتی فراگیر پیشنهاد شده که با در نظر گرفتن تفاوت ها و اختلاف نظرها، همه ی گروه ها را برای طراحی و اجرای فعالیت های موثر بر پیروزی انقلاب ترغیب می کند. ساختار پیشنهادی مبتنی بر 5 تیم 7 نفره با تنوع جنسیتی، هویتی، عقیدتی و جغرافیایی است که در هماهنگی و با رای برابر در قالب یک شورا فعالیت های لازم برای پیشبرد انقلاب را تعیین، تدوین و اجرا کرده و به طور منظم و شفاف به مردم گزارش میدهند.

ادامه خواندن

در انتقاد از نظام پادشاهی در ایران

نظام پادشاهی یک نظام مادام‌العمر است که با ایجاد انجماد در رأس هرم، باعث تمرکز و سکون قدرت در دست گروه‌های وابسته به نهاد پادشاهی می‌شود. این نظام مبتنی است بر حکومتی فردی با اختیارات بیشمار و بدون مسئولیت‌پذیری که به دلیل طبع مرکزگرایانه و انحصارطلبانه‌ی خود، علیه شکل‌گیری ساخت‌های اجتماعی و سیاسی دموکراتیک و شفاف بوده و بالذاته علیه تکثر است. نظام پادشاهی در خنثی‌ترین حالت زائده ای ناکارآمد و اضافی است که وبال گردن ملت و مزاحم فعالیت دولت است.

ادامه خواندن